V plném nasazení

9. dubna 2018 v 22:09 | Lenny |  Kecy kolem maturity
Tak plán psaní a trénování na slohovku moc nevychází. Nějak jsem totiž přecenila učení na dva předměty a strávila jsem s nimi více času než je zdrávo. (Předstírejme, že se vážně nenašlo ani těch 10 minut na to, abych sem nenapsala pár slov.) Zkoušky se blíží, moje nálady mění a jen těžko dávám dohromady, co se vlastně děje. Mám pocit, jako by všechnno šlo stranou. Vždy se soustředím na jednu konkrétní věc, učení maturitních otázek na zkoušení, slohovka poslední písemky...

Nejvíc teď flákám můj největší koníček, esperanto, ruštinu a finštinu. Prostě si nemůžu dovolit učit se slovíčka a číst ve třech jiných jazycích než ze španělštiny a angličtiny, ze kterých maturuji. Aspoň tak to mám nastavené v hlavě.

Ještě extrémnější to bylo v prváku a druháku. Všechny písemky byly vždy plánované. Pokud jsem v úterý věděla, že ve čtvrtek píšeme z biologie a v pátek z dějepisu, nutila jsem samu sebe nechat učení historických dat až po písemce ze zvířátek. Což se moc neosvědčilo, protože u mě funguje spíše dlouhodobější příprava, nejde mi si jen tak narychlo nasypat do hlavy všechno, co je potřeba a pak to zapomenout. Naopak se učím na několikrát a všechno mi to dojde třeba týden po napsání testu :)

I tak mé milované jazyky vnímám aspoň projížděním obrázků s nimi na facebooku a občasným čtením článků. Když bylo aktivnější období co se týče rozšiřování mé osobnosti (Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.), uvědomila jsem si, že mi dochází spousta věcí z našeho českého jazyka. Význam některých slov nebo třeba fakt, že mi někdy chybí předpřítomný čas. Ne že bych ho uměla například v angličtině správně používat, ale vadí mi, když něco píši nebo říkám a nepřesně vyjádřím, jak šly události za sebou.

O podobných a daleko horších věcech uvažuje drtící se maturant. Všímám si toho i u ostatních budoucích obětí. Učíme se někdy docela náročné věci (Ano, vím, že na vysoké škole to bude nesrovnatelně horší.), ale máme problém s těmi úplně základními a selským rozumem. Ve všem hledáme složitosti.

Tohle všechno výše napsané si uvědomuji, ale jen těžko to nějak změním. Nic hrozného se ale neděje a když nic jiného, mám o čem psát :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 10. dubna 2018 v 13:03 | Reagovat

Přeju hodně štěstí a hlavně silné nervy! Jestliže se však připravuješ dlouhodobě, a navíc jsi podle všeho milovnice jazyků, tak to určitě zvládneš hravě :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama