Kdo ocení tvoje umění mlčet?

1. září 2017 v 16:51 | Lenny |  Zamyšlení
Dost často se dostáváme do situací, kdy by bylo bývalo lepší se nevyjadřovat. Ne vždy se to ale dá odhadnout, a tak bojujeme a prosazujeme svoje názory.

Možná je můj názor dost odlišný, občas mlčím a očekávám, že ostatní vytuší nebo si domyslí, co se mi honí v hlavě. To je samozřejmě taky špatně.
Zaleží totiž na tom druhém/dalších. Znám lidi, co jsou rádi, když je nechám mluvit a svůj názor řeknu jen stručně a jasně. Vyvolává to v nich pocit, že naslouchám a můžou se mi svěřovat. Taky si myslí, že protože moc nemluvím, nikome jejich tajemství neprozradím.
A ani si nedávají práci s prověřováním. Několikrát jsem se začala dozvídet dost osobní věci během prvních pár hodin s někým. Komu přijdu aspoň trochu sympatická, začnou si vylévat srdíčko... A mě to asi ani moc nebaví. Protože jim se uleví, ale já nejsem jako vrba. O jejich trápení přemýšlím víc, než bych měla. Pomalu se snad učím to trochu filtrovat, ale vzpomínám si na období, kdy toho prostě bylo moc. A já přece nemůžu říct kamarádce, že mě nezájímá, co se kolem ní děje. Ať už to je nebo není pravda.

Další, komu se zavděčíte mlčením budou například prodavačky, lékaři a podobní. Samozřejmě jim musíte říct, co potřebujete, ale pokud vidíte, že nestíhají nebo toho už mají dost. Vyřiďte to nejnutnější a mile se rozlučte popřáním hezkého dne.

Pak mě napadají (Jo, věčně jsem od nich zmlácená :D) ještě učitelé a zaměstnanci. Tedy ti, kteří jsou svým způsobem výš než vy. To se asi pomalu stává pravidlem. Čest výjimkám, ale v zajetých podnicích prostě vašeho šéfa váš názor nezajímá. Stejně tak starší, typičtí, zamindrákovaní učitelé... Vyplatí se nevyvolávat konflikt tím, že vyjádříte svůj nesouhlas třeba se stylem jejich vyučování nebo zpochybněním toho, co říkají.

Jak tak koukám zpětně na článek, působí dost negativně, tak u toho i zůstanem, ne? Jsou i lidé, co ty mlčící naopak nesnáší: "Tak se vyjádři, řekni něco!"
Toho si teď všímám v naší třídě a očekávám, že to bude spíš horší. Chystá se totiž maturák a každý se musí vyjádřit ke skleničkám, šerpám, každému sponzoru, každému kousíčku natáčení videa a překvapivě zatím není problém zvyšování hlasů a překřikování. Mnohem horší je nic neříct.

Takže bych řekla, že jsou lidé, kteří rozhodně ocení, když mlčíš, kdy máš. A je dobré o tom přemýšlet, protože když to neodhadneš, může vzniknout problém, který má vliv na tvou budoucnost... Ale ber to tak, že jsou situace, kdy je stejně jedno, co uděláš nebo neuděláš a bude to špatně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nudistka nudistka | Web | 1. září 2017 v 19:05 | Reagovat

Nechat druhé, aby si něco domysleli, není dobré, protože si to mohou domyslet špatně a pak je zle. Předvídat myšlenky druhého člověka lze, ale na to ho musíš znát velmi dobře takzvaně na tělo a pustit si k tělu kdekoho, hmm, asi ne. Nauč se říkat, co si myslíš a hlavně co chceš. Občas není na škodu říci "Ne".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama