Líbí se mi naturalismus

21. prosince 2016 v 22:00 | Lenny |  Zamyšlení
Otevřela jsem notíka a zamýšlela se, co by stálo za zveřejnění na blogu. V mém zorném úhlu leží knížka Člověk bestie, říkám si fajn, proč ne? Tak třeba proto, že naturalismus zdaleka nepůsobí mile, optimisticky, přívětivě nebo snad hezky...

O umění, třeba malířství nemůžu s jistotou tvrdit, že je to můj nejoblíbenější styl, protože mu moc nerozumím a líbí se mi mnoho různých stylů, ale co se týče literatury, mám jasno. Kamarádka přišla s teorií, že to hodně odráží osobnost člověka. Já souhlasím, představím si spolužáky a mohu s klidem udělat skupinku fantasy milovníků a třeba těch, co nedají dopustit na milostnou poezii. Dává to smysl, líbí se nám to, co je nám blízké...

Naturalismus je umělecký směr, který se snaží zachytit nezkreslenou realitu.
Naturalistické spisovatele láká pesimismus-lidská bída, smrt a stáří.

-Wiki

Jak tedy působím já? :)

Nechci dělat nějaké závěry, prostě zbožňuji Zolovy romány. Neodrazují mě nekonečné popisy a fascinuje mě, jak můžu nahlížet do hlav postav, víme, co jsou zač, co si myslí a co udělají. Celkem dobře snáším i násilí, prostě tam patří. (O reálném světě to rozhodně neplatí :) )

Všechno to začalo Zabijákem, první knížka kterou jsem četla kvůli seznamu k maturitě. Hned potom jsem sáhla po další a další a další... V mém okolí lidé buď neví, že je to jeden z dvaceti románů a nebo o tom ví dost na to, že mi nechtějí věřit, že se mi něco tak ošklivého může líbit.

Když nemám náladu, lehnu si do postele a dostanu se do Francie v 19. století. Prožívám děj i po tom, co odložím knížku a moje problémy neřeším.

Napadlo mě, že si to všechno jen nalhávám. Že stejně jako spousta dalších lidí jen chci být jiná, tak si vnutím, že se mi líbí naturalismus. Jako tomu bývá třeba u názorů ohledně Vánoc nebo populárních-nenáviděných zpěváků. Připouštím, že na tom něco bude, ale čemu to vadí, já jsem spokojená. Čtení si užívám a co je víc? :)

Trošku mě trápí překlady. Francouzsky neumím, takže na originál se ani nedívám a jsem odkázaná na české verze románů. U Zabijáka problém není, překladů je několik a čtou se krásně, alespoň na ten, který jsem měla já (už nevím :) ) si rozhodně nemůžu stěžovat. Horší je to u ostatních. Asi proto, že nejsou tak známé, si nemůžeme vybírat a asi je nejlepší si zvyknout na styl psaní.

Kdysi jsme ve škole na hodině literatury narazili na knížy, které se nemusí číst od začítku do konce a klidně stačí pár stránek kdekoli. Shodli jsme se na náboženských knihách nebo třeba na Odyssei. Já ale s klidným svědomím otevřu jeden z cyklu Rougon-Macquart románů a začtu se, děj pro mě není nejdůležitější.


Jaký je váš oblíbený styl?
Co si myslíte o naturalismu?
Znáte Zolu?
Co říkáte na kvalitu překladů?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemessis Nemessis | Web | 21. prosince 2016 v 22:12 | Reagovat

mne zase Romantismus

2 Eliss Eliss | Web | 22. prosince 2016 v 7:06 | Reagovat

Od něj jsem rozečetla jen Nanu, kterou jsem bohužel v půlce vzdala...

3 Anna Anna | Web | 22. prosince 2016 v 13:22 | Reagovat

Zolu mám ráda, spíš teoretické traktáty a prohlášení... Rougon-Macquarty jsem četla a musím říct, že bych byla vybíravá.... Jsou díly, kdy si řeknu Jo to je super, jsou díly, kdy mi dělal problém i první odstavec... Ale jestli jsi fanda naturalismu doporučuju naturalistická dramata třeba od Stringdberga, ty naprosto zbožňuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama