Vodopád vědomí z vlaku

13. listopadu 2016 v 21:39 | Lenny |  Deníček
Jedu… takhle… po trati… Jedu… přes… kopce… Tu písničku nemusím. Vlastně mě trochu děsí. Už ten klip mi nedělá dobře. Vykoukla jsem z okna vlaku. Další chyba. Viděla jsem Měsíc. Září (odráží světlo) až moc jasně. Budu se dívat jen přímo před sebe. Je tu prázdná sedačka. Mám celé kupé jen pro sebe.


Nevěřila bych, že mě něco podobného napadne, ale těším se na zítřek, pondělí. Dnešní den se mi prostě nelíbí, utekl rychle, necítím se dobře. Do toho ta písnička, Měsíc a průvodčí mě pozdravil už potřetí… Poprvé jsem mu popřála hezký den já, tak odpověděl. Před kontrolou jízdenky se to taky dá pochopit. Potřetí jsem si řekla, že je milý… Ale jestli se potkáme při vystupování, tak… Tak už se vlastně nemusím bát, protože já půjdu pryč a on pojede dál.


Zamýšlím se, kdo tyhle řádky čte, co si o nich a o mně myslí…

Já čtu podobné články ráda, ale neodvažuji se odhadovat, jestli se ty moje někomu líbí. Možná mají stejnou hodnotu pro cizince i pro znalé češtiny. Možná je to jen změť písmen…
Celé dva poslední dny jsem poslouchala písničky. (třeba Lukase Grahama a Passengera) Napadlo mě, že jsem strašně ráda za můj rodný jazyk. Je krásný, bohatý (a další otřepané kecy), ale hlavně jestli chceme my z malého státu, jejíž úřední jazyk je pro cizince v lepším případě neznámý, ve světě něco dokázat, musíme odsunout češtinu na druhou kolej. (Haha, kolej, jsem ve vlaku, haha…) Narodit se jako občan Ameriky, tak je mojí hlavní starostí budoucnost, vzhledem k výsledku voleb (Ne! Kašlem na politiku!), co by mě ale možná ani nenapadlo, je učení jazyků. Já jsem se začala učit celkem sedm jazyků. Momentálně si všímám jen čtyř… A proto lituji některé lidi. Obyvatele silných a anglicky mluvících států. Zrovna angličtinu moc nemusím, ale nedokáži si představit, že zmizí. Jsme zpátky u těch písniček, Připadám si víc cool (Ještě se to používá?), když si zpívám něco anglicky. Třeba na koncertě se čeština ještě dá, ale všichni tomu textu rozumí, znají ho.


Nevím, k čemu jsem se chtěla dostat a nerada mažu, co napíšu. Omlouvám se. Prostě bych nechtěla umět jen jeden jazyk. Přijde mi strašně omezené používat jen jednu řeč. Přišla bych o tolik legrace (haha) při poznávání nových slov, kultury… (Proč se sakra neumím vyjádřit?) Amíci jsou v tomhle asi v pohodě. Prostě mají svůj svěrt a nepotřebují nikoho mimo něj. Tak proč vůbec přemýšlet o jiných jazycích a lidech… Vím, že se hodně z nich aspoň jeden jazyk učí, ale jsou v tomhle snadný terč, mám zažité, že mají jen angličtinu.

Podívala jsem se z okna, jestli už se blížíme k mé cílové stanici. Vážně jsem tak blbá? Vždyť v tom okně vidím jen sebe! Ráda bych už dorazila, protože se bojím, co budu psát dál. Fakt cítím, že prsty ťukají a já jen přihlížím. Jsem unavená, myšlenkami jinde a o to víc mě děsí, co dělám. O nějaké děsu už jsem psala, že?


To je ale divné, že ve vlaku není internet… Už tam asi budu, radši zavírám noťas. Jestli jsi to celý přečetl/a, tak máš můj obdiv! :)
Já na čtení nemám odvahu, ale samozřejmě tuším, co text obsahuje. Tak či tak z toho plyne ponaučení: Nejezdi se mnou vlakem… raději :)


Lenny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Inkognito Inkognito | Web | 14. listopadu 2016 v 18:21 | Reagovat

V tom případě děkuji za tvůj obdiv. Mne se to rozhodně líbí, to jak vše do sebe vše zapadá. Hlavně je to ctive... a jinak, vlakem můžeme jezdit spolu mám podobné myšlenky :D

2 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 15. listopadu 2016 v 23:25 | Reagovat

Cesty vlakem jsou skvělou příležitostí pro myšlenkový průjem, vidím že nejsem jediná s tímto problémem. :D
Souhlasím s tvou myšlenkou o kráse našeho jazyka a faktu, že se musíme učit cizí, protože ten nás je většině lidem neznámý, ale taky jsem za to ráda. Sice někdy nadávám na potlačení germanizace, protože zrovna němčinu mám ráda, nicméně čeština je svým způsobem kouzelná.
Pěkný článek!

3 lennyspis lennyspis | E-mail | Web | 16. listopadu 2016 v 13:29 | Reagovat

[1]: Za obdiv se neděkuje :D Ale za pochvalu jo, takže díky :) Přečetla jsem si tvoje články, tuším jaké máš myšlenky... :D

[2]: Takže v tom nejsem sama, super :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama