O Esperantu podruhé

29. října 2016 v 17:51 |  Zamyšlení
Zdárně pokračuji v učení Esperanta a tak se podělím o nové poznatky. Přestože už ho chvílemi přestávám považovat za lehký jazyk bez výjimek, tak se do něj zamilovávám čím dál víc.

Samozřejmě se kromě slovíček a gramatiky snažím dozvědět i něco o kultuře, historii nebo ostatních lidech, kteří mají stejný koníček. U toho často narážím i na negativní slova a narážky.

Uznávám, že Esperanto není bezchybné, ale nelíbí se mi nesmyslná zaujatost vůči Esperantistům. Například:
  • Esperanto není reálný jazyk
Ano, je to uměle vytvořený jazyk. Což z něj podle mě dělá jeden z mála jazyků, který je určený k tomu, aby se ho někdo učil. Byl k tomu vytvořen.
  • Není úředním jazykem žádného státu
Ano, není oficiálním jazykem žádného státu. To je na něm přece super, nikdo si ho nemůže přivlastnit, nikdo není výš než ostatní. Když všichni mluví angličtinou, rodilí mluvčí se často chovají povrchně.


  • Vymyslel ho Žid
Ano, ale nechci to dál rozvádět. Někteří Židé jsou trochu zvláštní. Jeden učitel nám říkal, že si myslí, že Židé sami vyhledávají útlak. To je přehnané, ale chápu jeho myšlenku. Tím, že Zamenhof žil na území, plném nenávisti, snažil se jí zbavit. Domníval se, že společným jazykem by se mohly vyřešit mnohé spory. Více o tomto tématu v první části článku :)
  • Mluví jím málo lidí
Ano, mluví jím odhadem asi dva miliony lidí (mě se nikdo nikdy neptal :D). Hlavně jsou po celém světě. Což vnímám jako naději, že se rozšíří, ale nikde není velká skupina. Komunikace probíhá převážně přes internet, srazy nejsou moc často a počet účastníků se nedá vyzdvihovat. Vím, že funguje levné cestování, navštěvování Esperantistů u nich doma.
  • Vypadá divně, je těžko rozeznatelný, ničemu se nepodobá
Ano, na první pohled. Slovíčka ze všech jazyků, struktura podobná italštině, gramatika s podobným základem jako mají slovanské jazyky. Ve skutečnosti jde o minimum slovíček, z kterých se dá vytvořit i několik desítek dalších pomocí různých předpon a přípon. Ze slova zdraví tedy dostanete (zdravý, nemocný, nemocnice, lék, lékař...)


Narážky a urážky mi vadí už z principu a také proto, že Esperantisté na mě obecně působí jako mírumilovní, klidní, často starší lidé, kteří rozhodně nestojí o konflikty. Spolu mají super komunitu, kde se společně baví a pomáhají si.


Abych napsala i něco negativního... Hledala jsem knížky a vtipné nápisy na trička. Narazila jsem i na takové, které na mě působí, jak by Esperantisté pohrdali ostatními.

Se vi parolas tri lingvojn, vi estas trilingvulo.
Se vi parolas du lingvojn, vi estas dulingvulo.
Se vi parolas nur unu lingvojn, vi estas usonano.

-Když mluvíš třemi jazyky, jsi trojjazyčný (české slovo asi neexistuje, v angličtině - trilingual).
Když mluvíš dvěma, jsi dvojjazyčný - bilingvní.
Když mluvíš jen jedním jazykem, jsi Američan.


Se vi povas legi tion, mi ŝatas vin.
-Jestli tohle dokážeš přečíst, tak tě mám ráda.

U těch jsem se pousmála, je to vtipné, ale pak jsem narazila na něco jako "Umím Esperanto i anglicky. Vím, že mi nerozumíš a je mi to jedno". To už se mi úplně nelíbí...


Existuje i wikipedie v Esperantu, je 32. největší, co se týče počtu článků. Vzniká originální literatura i hudba... Pro pobavení přidávám odkaz na píseň Reklama na ticho v Esperantu :D Není to tak úplně náhoda, v tomto jazyku nazpívalo celé první album a pak hráli na srazech :)

Baví mě poslouchat Esperantisty z různých koutů světa. Pro Čechy je výslovnost hodně přirozená. Spolehlivě poznám, když mluví Američan a Rus. Samozřejmě podle podle jednotlivých písmen a slov, ale i podle slovosledu. V Esperantu není pevně daný, takže hodně lidí mluví tak, jako by slovo od slova překládali z mateřškého jazyka. Vznikají pak velké rozdíly.


Ještě mě napadlo pár věcí, o kterých bych ráda napsala. Jestli máte nějaké otázky, tak se ptejte :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kočička Kočička | Web | 29. října 2016 v 18:43 | Reagovat

Hej moc ti fandím. Esperanto jsem se chtěla vždycky naučit, teď nemám moc času na takové aktivity, ale na to do listu je pořád. Tak za pět let ti budu psát komenty v esperantu :-D

2 benjamin2121 benjamin2121 | Web | 29. října 2016 v 20:18 | Reagovat

Jako děcko jsem jezdil na prázdniny k prarodičům. Bylo to tam bezva, ale byli to chudí a prostí lidé, a neměli tam žádné knihy - až na 4 nebo 5 ročníků svázaného časopisu Nový lid z 2O. let. V časopise byl na pokračování kurs esperanta. Když mi bylo 13 let, bylo škaredé léto, nikam se nedalo chodit. Nebylo co číst, a tak jsem za ty prázdniny naučil esperanto. Pomocí esperanta jsem si pak několik let dopisoval s vrstevníky (i nevrstevníky) po celém světě. Znaje esperanto, italština, španělština, rumunština, francouzština, ba i další jazyky se mi zdály dost povědomé, a bylo snadné jim porozumět. Po čase mi sice esperanto přestalo stačit, nicméně díky jemu jsem si za povolání zvolil překladatelství. Ne al glavo sangon soifanta ˇgi la homan tiras familion, en la mond´ eterne militanta ˇgi promesas sanktan harmonion.

3 lennyspis lennyspis | E-mail | Web | 29. října 2016 v 22:51 | Reagovat

[1]: Tak domluveno :D Když si najdeš pět minut každý den, tak zkus Duolingo :)

[2]: Dankon pro via komento! :)

4 imdisabled imdisabled | Web | 30. října 2016 v 22:26 | Reagovat

Byla jsem jednou na přednášce o Esperantu, i jsme zkoušeli něco překládat. Moc mě to zaujalo. Přeji pevné nervy a hodně úspěchů s jeho učením.

PS: Na té přednášce nám také říkali, že Esperantisté v podstatě vymysleli i první Couchsurfing (nebo něco na ten způsob) - existoval adresář se všemi Esperantisty po celém světě, kteří ti kdykoli nabídnou ubytování, když přijedeš do jejich města. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama