Proč psát?

11. června 2016 v 21:56 |  Zamyšlení
Nechci polemizovat o politice, uprchlících ani o otázkách typu: "Proč se ráno probudíme?", "Proč se ženy oblékají jinak než muži?" nebo "Proč stromy vypadají jako stromy?" Stejně tak mě neláká ani kritika systému školství, síly peněz a náboženství. Dávám proto přednost zamyšlení nad smyslem samotné úvahy, nad jejím psaním a následným čtením. Proč se lidé vyjadřují tímto způsobem? Co pro lidi znamená psaní? Proč bychom se měli zajímat o čtení a psaní?

Franz Kafka řekl: "Psaní je moje jediná vnitřní možnost, jak existovat." A já se domnívám, že tak vyslovil myšlenku mnoha dalších. Nemyslím tím jen profesionální spisovatele, ale i amatérské pisálky. Pro lidi psaní znamená leccos, někdo to považuje za nutnost, kterou prostě občas musí dělat. Naopak je dobré si uvědomit, že je tu skupinka lidí, pro které se tato činnost stává jakýmsi útěkem mimo realitu nebo jediným prostředkem, jak ventilovat své myšlenky. Pokud tedy člověk nemá potřebu svoje názory vykřikovat celému světu, svěří se jen papíru. Pak samozřejmě nemůže čekat jakoukoli zpětnou vazbu. Dokud nepřijde na řadu čtenář.

Právě u něj může nastat problém, například pokud nedojde ke vzájemnému pochopení. To nemusí být zaviněno ani píšícím ani čtenářem. Zkrátka ne každý umí vyjádřit své myšlenky a postoje tak, aby je jiný člověk správně pochopil a samozřejmě ne každý čtenář je tak nadšený nebo jednoduše nedokáže ocenit řádky ani kdyby chtěl. Nic z toho by nás ale nemělo odradit.

Jsem si vědoma, že každý prostě tento způsob vyplnění volného času nebo třeba i vzdělání nevyhledává, protože ho ani nepotřebuje. I přesto se domnívám, že bychom měli psát. Úplně všichni od dětí až po ty zkušenější - starší mají, co nabídnout. A číst přece může nevzdělaný dělník i vysoko postavený právník.

Za hlavní pozitiva považuji utřídění vlastních myšlenek po sepsání názoru na nějaké téma a hlavně nás to všechno kolem nutí přemýšlet, což už v dnešní době není tak populární a této činnosti se dá jednoduše vyhýbat. Jen když se ponoříme hlouběji do tohoto světa, dokážeme více ocenit literaturu obecně. Podle mého názoru může člověk jen těžko chápat čtení, pokud nic netuší o psaní. Přiznejme si, že je velmi důležité, abychom si vážili literatury, knih a jejich autorů celkově, protože knihy jsou na světě plném konfliktů, násilí, peněz a lží jedny z posledních světlých a čistých věcí, které máme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 13. června 2016 v 23:00 | Reagovat

To třídění myšlenek, to je na psaní nejlepší :-)
S přemýšlením až takový problém většinou nemám, ale na druhou stranu si myslím, že písemný projev napomáhá v boji proti spoustě mozkových chorob, jako třeba proti demenci.
Hmmm, i když, jak tak někdy tady na blogu čtu, občas to vypadá, že demence vítězí :-)
U Tebe ne, tenhle článek je super :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama