Pokáč

13. června 2016 v 19:42 |  Inspirativní lidé
Dnešní článek je o trochu specifickém hudebníku a textaři a fajn člověku. Jeho občanské jméno je Jan Pokorný, ale vystupuje a tvoří jako Pokáč. Podle mě je dost neúměrně neznámý vzhledem k tomu, co umí a jak se chová.

O něm
Jak už to tak bývá, k hudbě byl veden odmala , ale na kytaru se naučil jako samouk a skládat začal po vzoru českých písničkářů. Co u lidí v téhle branži není úplně obvyklé, vystudoval vysokou školu, konkrétně informatiku na ČVUT. Přestože se hudbě věnuje asi dost intenzivně, tak stále pracuje. (Překvapivě v oblasti IT)
Většinou vystupuje na vlastních koncertech sám se svými písničkami.
Ještě donedávna zveřejňoval na svůj youtube kanál (odkaz dole, povinně kouknout! :D) dema svých nevydaných písniček. To ale k neštěstí nás fanoušků musel přerušit, protože se chystá vydat své první plnohodnotné album. Doteď spatřila světlo světa (bohužel ne fyzicky) dvě demoalba Pekáč a Pokák, která jsou k nalezení na Youtube a Bandzone.


Dostávám se k půl roku starému příběhu o tom, jak jsem se stala hrdým vlastníkem (vlastnicí? :D) Pokáčovo flashky. Jednoho dne napsal Pokáč status, že mu zbyly flashky, které původně posílal lidem, co mu přispěli na startovači (peníze k natočení klipu Vymlácený entry). K jeho písničkám jsem měla už dlouho jednoduchý přístup online (na youtube se tím přiživuje hromada lidí) i v počítači a v mobilu. Přesto jsem hned po dočtení statusu otevřela zprávy a Pokáčovi poslala svou adresu k doručení. Odpověděl téměř okamžitě, domluvili jsme se a já se tak mohla těšit na poštu :) Když jsem se dočkala, přišlo nadšené otevírání balíčku a následné vyzkoušení, zda flashka funguje. Vše bylo v pořádku, a tak jsem začala uklízet balíček. Všimla si ale jeho adresy na obálce. (Koho by napadlo, že se na balíček píšei adresa odesílatele...? :D) Musela jsem této příležitosti využít, napsala jsem dopis a upletla náramek. Pokáč tak po pár dnech dostal pro změnu balíček ode mě.

(Na flashce jsou všechny písničky, nějaká videa a hlavně texty s akordy ke všem písničkám.)


Spolupráce s Voxelem
Samozřejmě se navzájem propaguje a sdílí s ostatními podobnými hudebníky, jako například s Voxelem. Přestože se tento fakt netají a Voxel to na koncertech otevřeně říká, Pokáč píše texty k většině jeho písním a mnoho lidí to stále neví. Já jsem byla několikrát překvapená, kdo je autorem, protože každý z nich mívá jiná témata i hudbu.
Něco také nazpívali společně, již výše zmíněný Ekosong nebo Zejtra je taky den a Voxel byl hostem "pořadu" Pokáčovo demo, kde spolu zazpívali Je mi fajn.


Na podzim dohromady vyráží na turné a skoro určitě se dočkáme nejen samostatných vystoupení, ale i nějaké společné písničky. Mám ráda oba, ale jako dvojka jsou nepřekonatelní...
Zatím mi nahlášená místa a termíny absolutně nevyhovují, ale budu doufat, že se dostanou někam blíž ke mně :)


Je na místě ocenit Pokáčův progres za posledních 6 let jeho hudební kariéry. Vím, že je to jako srovnávat jablka a hrušky, nicméně první video je z roku 2009 a můžete na něm vidět část jednoho z prvních vystoupení. Oproti tomu druhé video je staré půl roku a jde o první oficiální klip.


Mezi všeobecně nejoblíbenější písničky patří Stereotypy, Holky a Pohádka.


Nejaktuálnější je parodie na jednu z "písní" skupiny Ortel, ve které, opět s Voxelem, zpívá o xenofobii a kebabech...


Nejvíce na něm oceňuji smysl pro humor a originalitu. Také jsem byla jsem příjemně překvapená, když mi přes zprávy na Facebooku poradil s něčím ohledně kytary a rozhodně nešlo jen o rychlé odbytí.


Ráda bych Pokáče za pár let viděla společně s dalšími jako Thom Artway, Voxel a Light and Love (o nich třeba příště :) ) na samé špičce české hudební scény, jak se tak dneska říká :)Určitě ho navštivte
(Bude rád a já za něj :D )

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Käytit kääntäjä. Hirvi Käytit kääntäjä. Hirvi | E-mail | Web | 17. října 2016 v 20:01 | Reagovat

Nič len pravda....

A závidím ti tú flashku :D

2 lennyspis lennyspis | E-mail | Web | 17. října 2016 v 22:56 | Reagovat

[1]: Zkus mu napsat na fb, třeba ještě nějakou má :) A pozdravuj ho ode mě :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama