Esperanto

22. června 2016 v 18:31 |  Zajímavosti
Saluton!
Právě čteš článek o Esperantu, o jeho vzniku, autoru, nějakých zajímavostech, samotném učení jazyka a o komunitě esperantistů.


Esperanto vytvořil Ludvík Eliezer Zamenhof, narozen v roce 1859, ve městě Bělostok v Polsku.


Toto území bylo součástí ruského impéria a tak kolem něj lidé mluvili různými jazyky (polština, němčina, ruština, běloruština) a vznikaly zde mnohé konflikty, protože se různě mluvící lidé nedokázali dorozumět.

Autor
Říkalo se mu doktor Esperanto (=doufající), z toho je odvozen i název tohoto jazyka.
Jazyky ho obklopovaly už odmalička, jeho otcem byl učitel jazyků a on se postupně kromě rodné ruštiny, polštiny a jidiš naučil i francouzsky, latinsky, hebrejsky, řecky, anglicky a měl základy španělštiny, italštiny a litevštiny... Takže byl možná trochu předurčený k tomu, že vytvoří zcela nový jazyk.

Až tak jednoduché to ale neměl. Již při studiu gymnázia vznikla v jeho hlavě idea, že celý svět bude mluvit jako druhým jazykem společným Lingwe uniwersala a předejde se tak nepřátelství a nedorozuměním. Jeho okolí, zejména dospělí, nereagovalo úplně nadšeně a jeho otec spálil první pokus o koncept jazyka. Kvůli ostatním tedy vystudoval medicínu a stal se očním lékařem. Stále ho neopouštělo nadšení pro tvorbu tohoto jazyka a roku 1887 vydal první učebnici esperanta.

Od té doby se jazyk téměř nezměnil a šíří se dál a dál. Učí se ho lidé ve 120 zemích světa a podle odhadů je nás Esperantistů (ano, po pár týdnech učení se považuji za jednoho z nich :D ) kolem dvou milionů.Považuje se za velmi jednoduché ke studiu. Slovíčka jsou ze všech jazyků světa. Přestože většina slovní zásoby pochází z románských jazyků, obsahuje i původně germánské, asijské a dokonce české výrazy. Slovo NE se používá i jako zápor (not v angličtině), esperanto od nás převzalo například slovo knedlík - knedliko nebo aŭto, překvapivě auto a mnoho dalších.

Celkově se mi zdá velmi blízké češtině, protože skladba vět, slovosled a výslovnost slov má stejný základ jako slovanské jazyky.


Pokud máš základ angličtiny, k tomu němčiny, ruštiny a některého z románských jazyků, tak bez problémů porozumíš většině případného textu. Problém ale nastává obráceně. Já si například pamatuji, že zpívat je podobné jako ve španělštině cantar, jenže v esperantu je (infinitiv) kanti a (v přítomném čase) kantas, jenže o to těžší je zapamatovat si to slovíčko přesně. Třeba souhlas vyjádříme slovíčkem jes, které se vyslovuje stejně jako anglické yes...

Gramatika
Protože jde o zcela vymyšlený jazyk, tak gramatika obsahuje jen pár pravidel a žádné vyjímky!

Podstatná jména mají bez ohledu na rod vždy určitý člen LA a vždy končí na písmeno O, přídavná jména zakončuje písmeno A a příslovce zase E.

Pro utvoření množného čísla stačí přidat -j za podstatné, případně přídavné jméno.Číslovky se neskloňují ani nijak nemění, například 20 je dudek, prostě dva deset.

Osobní zájmena jsou mi vi li, ĝi, ŝi, ni vi ili
Co se týče sloves, tak mají vždy jeden tvar pro všechny osoby. Mění se jedno písmeno při změně času, -is minulý, -as přítomný, -os budoucí. Například sloves hrát: laudi - laudis, laudas, laudos.

Komunita
Esperanto studuje mnoho nejen vzdělaných lidí a pravidelně se setkávají, srazy a letní tábory jsou i v Česku. Esperanto není nikde úředním, natož oficiální jazykem, takže patří všem a nikomu... Proto si jsou všichni rovni a to je přece super myšlenka :) Líbí se mi již výše zmíněný různý původ slov. Při naučení základů tohoto jazyka bude pro nás každý další jazyk snažším k naučení.


Více informací a stránky na učení tu:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 22. června 2016 v 19:20 | Reagovat

Mě učení jazyků láká, ale esperanto mě nějak nikdy nebralo... :D Přijde mi to takové umělé a chaotické... no nevím... :D
Ale dozvěděla jsem se toho plno nového!

2 sarushef sarushef | Web | 22. června 2016 v 19:37 | Reagovat

Zní to super a zajímavě, ale takový dost na nic no :/

3 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 22. června 2016 v 20:51 | Reagovat

Když jsem byla malá, taky jsem se snažila vymyslet svůj vlastní jazyk. A dokonce jsem tomu vymyslela i písmo. Ale protože jsem si nepamatovala které písmeno je které, tak jsem toho nechala. A proto je ten pán, dokázal svoje esporanto uvést do provozu, hodný obdivu. Ono totiž vymyslet si vlastní jazyk a ještě ho používat a není nic jednoduchého.

4 lennyspis lennyspis | E-mail | Web | 22. června 2016 v 21:35 | Reagovat

[1]: Moje nadšení taky nepropuklo úplně hned, ale když ti to začne jít... :D

[2]: Pro lingvisty je to ideální :D Myslím, že tím dost lidí žije, přibývají pořád nová slova. Jo a četla jsem něco o tom, že se pro esperantisty pořádají pobyty (dovolená) zadarmo, takže to úplně k zahození není ne? :D

[3]: Taky jsme to s kamarádkou zkoušely :D Nechápu, jak to dokázal, hlavně se esperanto dostalo do celého světa :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama