Karel Kryl

20. března 2016 v 20:26 |  Inspirativní lidé
První díl z rubriky Mé vzory, oblíbenci. Myslím, že je důležité vyhradit nemalé místo na mém blogu pro povídání-psaní o super lidech. O lidech, které nějakým způsobem obdivuji a kteří mě inspirují. Jako prvního jsem si vybrala Karla Kryla, protože pro mě znamená vážně hodně. Předem upozorňuji, že další díly rozhodně nebudou podle pořadí v nějakém pomyslném žebříčku :)Narodil se 12. dubna 1944 v Kroměříži a zemřel 3. března 1994 v Mnichově. Byl to protikomunistický básník s kytarou a podle toho se k němu komunisté chovali...
Čím jeho psaní začalo? Ještě když byl malý, komunistí zničili rodinnou tiskárnu apůsobili jim problémy. První píseň Nevidomá dívka vydal v roce 1968. Půl roku po invazi sovětských tanků byla vydána jeho první deska, v čele s písní Bratříčku, zavírej vrátka. Karel Kryl emigroval již v roce 1969 do Německa a tam také vydával další desky. Pracoval ve Svobodné Evropě. I proto měl velké problémy s návratem do Čech, ikdyž chtěl jen jít na pohřeb své matky...
Zemřel na těžký infarkt, jsou dohady o tom, že ho mohl přežít, ale nechtěl. Jeho srdce "puklo žalem". Raději nechci vědět, jak by reagoval na situaci dnes.


Ale dost o obecných informacích, které si můžete přečíst kdekoli a kdykoli.
Já jsem tohoto člověka začala vnímat kvůli taťkovi už jako malá, jeho písničky totiž doma hrály dost často. Nerozuměla jsem, o čem zpívá, ale i mně se líbil. Vzpomínám si, jak jsem se smála u jedné písničky:
Seděl jsem u vody, baštil jsem paštiku, že jsem měl důvody...
A to hlavně kvůli změně hlasu a myslím si, že je trochu záměr se u této písně zasmát :) Asi kolem mých dvanácti let jsem šla s taťkou od autobusu, na Karla Kryla jsme nějak narazili, já jsem taťkovi chtěla udělat radost a tak jsem se naučila Anděla a Karavanu mraků hrát na klávesy. Radost jsem neudělala jen jemu, ale i jeho kamarádovi a hlavně sama sobě :)
Asi v patnácti jsem si koupila zpěvník jen s Krylovými písničkami (nakladatelství fragment), měla jsem z něj obrovskou radost, ale doteď mi drásá nervy nápis na přední straně obálky Největší hity. Vážně hodně mi to vadí, ano jsou tam jeho nejznámější písně, ale tady přece vůbec nejde o hity! Slovo hit vnímám jako profláknutý, často komerční cosi. (Nechci se nikoho dotknout, jen mi ke Karlu Krylovi toto slovo vůbec nesedí) Tady jde o myšlenky, duše písní, které s přicházející dobou získávají nové významy...
8. dubna 2014 se konal koncert, kdy známí zpěváci a hudební skupiny přezpívali někteří z Krylových písní, celý koncert je nahraný a vydaný jako deska. Myslím, že to byl super nápad i dobře provedený..

Teď v sedmnácti letech se učím jeho písničky na kytaru. Myslím, že Krylovy kousky rozhodně nepatří mezi jednoduché a asi nejsou úplně vhodné pro začátečníky, ale za trochu (víc) námahy stojí :)

Obávám se, že tento článek vyzní jinak, než bych chtěla, jsou zde například použitá dost silná slova. Jde mi o to, že mojí a každou další generaci už podobní lidé míjí, často o tomhle člověku vůbec nic neví a co je na tom horší, není to jejich chyba a těžko to sami ovlivníme.

O Karlu Krylovi je na YouTube spousta dokumentů, některé dobré, některé lepší, takže určitě na něco koukněte :) Doufám, že si o této Osobnosti uděláte obrázek sami.

Lenny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama